Czym jest makaron bezglutenowy i dlaczego warto go spożywać?

Redakcja

2 lipca, 2024

Makaron to jeden z podstawowych elementów diety wielu osób na całym świecie. Nie jest to jednak produkt przeznaczony dla ludzi zmagających się z nietolerancją glutenu, celiakią bądź nadwrażliwością na to białko. Z tego powodu powstała alternatywa dla tradycyjnego makaronu, czyli makaron bezglutenowy. Czym jest makaron bezglutenowy i dlaczego warto spożywać ten produkt? W poniższym artykule prezentujemy odpowiedzi na te i inne pytania.

Co to jest makaron bez glutenu?

Makaron bezglutenowy jest produkowany z mąki, która naturalnie nie zawiera w swoim składzie glutenu. Gluten nie znajduje się w wielu różnych zbożach i pseudozbożach, do których zalicza się ryż, grykę, kukurydzę, soczewicę, ciecierzycę, amarantus i quinoę. To doskonałe zamienniki tradycyjnej mąki pszennej, która, niestety, jest pełna glutenu. Dodatkowo makaron bezglutenowy może zawierać takie elementy jak witaminy, minerały czy błonnik, które wzbogacają wartość odżywczą takiego produktu.

Proces produkcji makaronu bezglutenowego

Proces wytwarzania makaronu bez glutenu zwykle różni się od produkcji standardowego makaronu. Wymaga on zastosowania specjalistycznej linii produkcyjnej, która jest wolna od zanieczyszczeń glutenem, co gwarantuje bezpieczeństwo dla osób z nietolerancją na to białko. Co ważne, dziś zaawansowana i nowoczesna technologia sprawia, że makaron bez glutenu ma teksturę oraz smak zbliżony do tradycyjnych makaronów.

Zalety stosowania makaronu bezglutenowego

Makaron bez glutenu to alternatywa dla osób chorujących na celiakię bądź nietolerancję glutenu. Brak tego białka eliminuje ryzyko uszkodzenia jelit i poważnych problemów zdrowotnych, które mogłyby z tego wynikać. Z kolei osoby, które są nadwrażliwe na gluten, kiedy zaczną unikać glutenu w diecie, odczują znaczną poprawę samopoczucia. Białko u takich osób powoduje zwykle zmęczenie, ból brzucha i inne liczne dolegliwości, które przeszkadzają w życiu codziennym.

Wartość odżywcza makaronu bez glutenu

Makaron bezglutenowy, w zależności od rodzaju mąki użytej do jego produkcji, może być bogaty w białko, witaminy, minerały i błonnik. Przykładowo, makaron z ciecierzycy zawiera białka roślinne i błonnik, z kolei makaron z mąki ryżowej charakteryzuje się tym, że jest lekkostrawny i bogaty w węglowodany, które dodają energii.

Jak wybrać makaron bezglutenowy?

Podczas zakupu w różnych sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i tych online, można znaleźć wiele różnych makaronów. Na pierwszy rzut oka nie widać, który z nich nie zawiera glutenu. Aby być pewnym, że się kupuje zdrowy produkt, który nam nie zaszkodzi, należy przyjrzeć się opakowaniu. Makarony bezglutenowe posiadają specjalne certyfikaty i oznaczenia, które informują kupujących, że jest to produkt, który przeszedł odpowiednie testy i jest całkowicie bezpieczny dla osób na diecie bezglutenowej.

Gdzie kupić makaron bezglutenowy?

Makarony bez glutenu można zakupić w dużych miastach w tradycyjnych supermarketach, a także i w sklepach ze zdrową żywnością oraz w specjalistycznych sklepach online, takich jak organic24.pl. Osoby, które nie mają dostępu do sklepów stacjonarnych, mogą zamawiać wszystkie niezbędne produkty spożywcze przez internet. Sklepy internetowe oferują niezwykle szeroki wybór makaronów bez glutenu od różnych producentów. Ponadto zakupy online umożliwiają łatwe porównywanie cen i składów produktu, co znacznie ułatwia dokonanie najlepszego wyboru.

Artykuł sponsorowany.

Polecane: